Zacznę od rozmyślań na temat edukacji konwencjonalnej. Uwaga bo będzie subiektywnie. Dla mnie tego typu nauczanie odbywa się zazwyczaj w ramach grupowych kursów językowych albo studiów. Jest program. Są odgórne cele nauczania. Są określone podręczniki. Ty przychodzisz, siadasz i chłoniesz. Czasami nie chłoniesz, bo akurat walczysz z opadającymi powiekami.

Nie odbierz mnie źle, nie mam nic przeciwko kursom językowym ani studiom filologicznym. Nie ma nic złego w koncepcji jednego ani drugiego. Wiele opiera się na osobowości lektora, a także systemu, w którym tenże funkcjonuje. Nie zdejmuję też odpowiedzialności z słuchaczy, oni też wnoszą na lekcję swoją energię i zapał (czy też ich brak).

Nauczanie konwencjonalne jest dla mnie nauczaniem ustrukturyzowanym, wszystkie strony muszą się spotkać gdzieś pośrodku. Wiedza jest dostępna cenowo, co akurat jest dużym plusem. Czasami jednak takie nauczanie zaczyna uwierać. Nie wszystkich, nie zawsze i nie wszędzie, ale czasami zaczyna.

Moje założenie jest takie, że nie wszystko jest dla wszystkich, a nasze potrzeby zmieniają się przez całe życie. Zmieniają się preferencje czasowe, możliwości finansowe i cele. Odnoszę wrażenie, że nowe potrzeby pojawiają się wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania. Z jednej strony im lepiej umiesz czeski, tym bardziej oferta polskich szkół językowych się kurczy. W przypadku czeskiego dużo trudniej o grupę zaawansowanych słuchaczy, niż o grupę zaczynającą od zera. Może się więc zdarzyć, że gdzieś na etapie B1 Twoja grupa po prostu się rozpadnie, albo przestanie Ci odpowiadać. Z drugiej strony Twoje możliwości się poszerzają, nie wierzysz? Czytaj dalej.

W poprzednim wpisie przedstawiałam oferty polskich szkół językowych. Jeśli nie skierowałeś swoich kroków na żaden z opisywanych kursów, być może jesteś na rozdrożu i poszukujesz czegoś nieoczywistego. Być może na którymś etapie nauki, coś Cię zaczęło uwierać. Dlatego przedstawiam alternatywy.

Mów i wymawiaj poprawnie

To czego mi zawsze brakowało, kiedy sama poddawałam się edukacji konwencjonalnej, to była nauka wymowy. Czy coś się od tego czasu zmieniło? Być może jesteś na etapie, na którym już nie brakuje Ci czeskich współrozmówców, ale równocześnie odczuwasz, że coś w Twoim czeskim jest nie tak. Być może słyszysz, że masz bardziej wydłużać samogłoski, kiedy z potem na czole zaczynasz to robić słyszysz, że teraz jednak powinieneś je skracać. Albo że Twoje „L” jest jakieś takie dziwne. Być może zamiast tych uwag chciałbyś usłyszeć, co jest do naprawienia i jak to zrobić? Może Ci w tym pomóc Romana Smělíková, specjalistka od wymowy czeskiej.

Romana Smělíková

https://www.romana-smelikova.com/

romana.smelikova@seznam.cz

Move i mów w Hradcu Králové

Siedzenie za szkolną ławą albo przed monitorem już Ci się znudziło? Albo siedzenie już Ci wychodzi uszami i chętniej wychodziłbyś, ale trochę się poruszać? Jest na to sposób, a mianowicie lekcje czeskiego na spacerze. Lektorka czeskiego z Hradca Králové Markéta Zelená łączy spacery z nauczaniem czeskiego. Jeśli akurat mieszkasz w Hradcu Králové lub w jego okolicach i szukasz lektorki dla siebie, koniecznie zgłoś się do Markéty.

Markéta Zelená

market.zelena@gmail.com

Mów, mów, mów online

Kolejną opcją nauki czeskiego jest Klub Konwersacyjny, prowadzony przez Lenkę Suchomelovą. Idealny dla osób, które chcą ćwiczyć mówienie po czesku, ale nie mają z kim oraz nie mają czasu chodzić na kursy. W Klubie można poznać innych obcokrajowców, uczących się czeskiego (z własnego doświadczenia wiem, że to ciekawe doznanie). Klub ma dwie wersje – dla samouków (do tego wrócę w innym wpisie) oraz intensywną dla osób, które chcą brać udział w konwersacjach grupowych, dyskutować po czesku, codziennie wykonywać ćwiczenia, pisać krótkie teksty. Lenka codziennie poprawia błędy klubowiczów. Zasada jest prosta i logiczna – im bardziej jesteś aktywny, tym więcej się uczysz. Wyjątkową opcją wydaje mi się możliwość wpływania na treści kursu.

Cena członkostwa w wersji intensywnej Klubu Konwersacyjnego to 1250 koron na miesiąc.

Lenka Suchomelová

www.czech-time.cz/czech-time-konverzacni-klub/

mateotazku@czech-time.cz

Mów, mów, mów na żywo

Mieszkasz w Pradze? A może planujesz wycieczkę do Pragi i chętnie pogadałbyś sobie nie tylko z kelnerem w restauracji? Jest na to sposób. Lektorki czeskiego Katka Bařtipánová i Monika Jowettová co 3 tygodnie organizują spotkania konwersacyjnie przy piwie lub kawie. Dziewczyny przygotowują temat (tak więc odpada odwieczny problem introwertyka „olaboga o czym ja niby będę rozmawiać z obcymi ludźmi?!”). Jest to opcja dla osób na poziomie A2. Z konwersacji każdy uczestnik wychodzi z informacją zwrotną na temat popełnianych błędów, ma więc szansę popracować nad nimi do kolejnego spotkania. Klub konwersacyjny to okazja by osobiście poznać innych uczących się czeskiego i nawiązać nowe znajomości w Pradze.

Cena to 150 koron za 60 minut + koszt zamówionych napojów przy barze

Katka Bařtipánová i Monika Jowettová

https://www.liveandlearnczech.cz/konverzacni-klub/

kurzy@liveandlearnczech.cz

Czytaj książkę i mów

Chcesz przeczytać książkę po czesku, w końcu sięgnąć po oryginał i nie dbać o dostępność przekładów na język polski? Być może kurs czytelniczy to opcja dla Ciebie. W trakcie czytania masz zapewnione regularne konwersacje. Podręcznikowe słownictwo już może znasz, teraz pora sprawdzić jak wygląda żywy język. Czytając książkę rozszerzysz słownictwo, a podczas konwersacji je utrwalisz. Pogadasz z lektorką czeskiego Magdą Ficek-Sitarz o toczącej się akcji, możesz też liczyć na wyjaśnienie słów, których nie rozumiesz. Książkę czytasz w dogodnym dla siebie czasie, a na spotkania konwersacyjne umawiasz się wtedy, kiedy Ci pasuje. A na koniec? Tam czeka na Ciebie radość z przeczytanej książki. Na waiting list kursu możesz zapisać się tutaj.

Magda Ficek-Sitarz

www.dobryden.pl

magda@dobryden.pl

Pominęłam coś? Daj znać. Artykuł jest stale aktualizowany.

Na zakończenie chciałabym jeszcze wspomnieć, że ostatnio przeprowadzałam ankietę, jedna z odpowiadających osób napisała mi, że ma:

„Za mało możliwości rozmowy na dowolne tematy – rozmowy na kursie są takie nudne, suche i nijakie. A w pracy nie mam nikogo z kim mogłabym po prostu swobodnie mówić o wszystkim po czesku.”

Być może borykasz się z podobnym problemem. Czy przeczytanie tego wpisu pomogło Ci znaleźć inspirację, jak go rozwiązać? A może nawet dostarczyło Ci odpowiedniego adresu, pod który w niedalekiej przyszłości zapukasz?

Napisz mi o tym na: magda@dobryden.pl

2 komentarze do “Tylko nie w szkolnej ławie! Czyli o niekonwencjonalnych sposobach nauki języka czeskiego.”

  1. Pingback: Dárek nie tylko dla Darka – Čeština s knihou

  2. Pingback: To natrętne wrześniowe pytanie… Gdzie uczyć się czeskiego? – Čeština s knihou

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *