Rutyna ma dla ciebie pejoratywne zabarwienie? Nudna i powtarzalność? Przy nauce języka regularność jest dobrze widziana, a przy tworzeniu Książki w odcinkach pozwoli ci wyciągnąć z naszej współpracy maksimum!

A jaką rutynę mają inni reżyserzy Książki w odcinkach? Podejrzyjmy.

Ewa w pierwszej kolejności koncentruje się na znalezieniu pięciu słów kluczowych i ułożeniu do nich definicji (5 klíčových slov a jejich definice), następnie pisze streszczenie odcinka (Shrnutí epizody), w którym wykorzystuje słowa kluczowe. Dodajmy, że te czynności są najcięższe, ale po ich wykonaniu pozostaje już tylko wisienka na torcie, a może nawet kilka wisienek 🙂 Ewa następnie nie pozostaje obojętna wobec wyrazów bliskoznacznych czyli synonimów (Synonyma). Dodajmy jednak, że czasami trzeba się nieźle skupić, by je w kilkustronicowym tekście znaleźć. Warto jednak podjąć wyzwanie, ponieważ rozbudowujemy w ten sposób zasób słownictwa. Ewa dalej wyszukuje wszelakiego rodzaju idiomy, frazeologizmy czy inne warte zapamiętania związki wyrazowe. W Książce w odcinkach ujmujemy je zbiorczo w kategorii (Ustálené slovní spojení/ Ustálená slovní spojení), takich wyrażeń w tekście jest zwykle na pęczki, większym problemem jest więc odsianie tych, które mogą się przydać na przyszłość, od tych rzadziej używanych. Kolejne zadanie polega na zlokalizowaniu długiego słowa (Slovo, které má nejméně 4 slabiky), bułka z masłem? Jasne, że tak! Zbliżamy się do końca, pora więc na coś kreatywnego, czas wymyślić alternatywny tytuł (Alternativní titul) do czytanego tekstu! A na sam koniec, coś zupełnie interaktywnego, czyli pytanie do czytelniczki. A kto jest twoją czytelniczką? Ja, i stąd właśnie nazwa tej pozycji (Otázka na Magdu). Na twoje pytanie oczywiście odpowiem.

Przykładowy plan pracy nad Książką w odcinkach:

  1. dzień – przeczytaj swój nowy odcinek i czerp z niego radość!
  2. dzień – przeczytaj rozdział jeszcze raz i podkreśl 5 słów kluczowych
  3. dzień – uzupełnij 5 słów kluczowych i przygotuj ich krótkie definicje
  4. dzień – napisz streszczenie odcinka z wykorzystaniem kluczowych słów
  5. dzień – znajdź i uzupełnij synonimy, frazeologizmy oraz długie słowo
  6. dzień – wymyśl alternatywny tytuł i pytanie do swojej czytelniczki
  7. dzień – rozdział znasz już jak własną kieszeń, nagraj się!

Czyń cuda z planem lub podejdź do tego po swojemu. Lektura ma być ekscytującą przygodą! Przeczytaj ze mną książkę po czesku i zrób sobie dobrý den.

Edytowano w czerwcu 2022: Ewa zakończyła czytanie Kubusia Puchatka. Gratuluję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *